Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Sieraków. Dojdzie do skutku?

Iwona Paroń
Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Sieraków. Dojdzie do skutku?
Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Sieraków. Dojdzie do skutku? NM Częstochowa
Modernizacja oświetlenia ulicznego w gminie Sieraków. Dojdzie do skutku? W 2013 roku samorządowcy zastanawiali się nad zaciągnięciem kredytu kupieckiego, który umożliwiłby modernizację opraw. Pojawiła się wówczas informacja o możliwości pozyskania dotacji na tego rodzaju inwestycję z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie nabór nie został ogłoszony.

Po czterech latach temat lamp ulicznych powrócił pod obrady. Dlaczego? Rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie modernizacji oświetlenia. Tym razem pieniądze oferuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków trwa do czerwca 2017 roku.

– Przygotowaliśmy we współpracy z Enea trzy propozycje. Pierwsza to decyzja, że nie modernizujemy. Druga propozycja to realizacja zadania z kredytu kupieckiego zaciągniętego w firmie Enea na 11 lat. Trzecia możliwość to wniosek do WFOŚiGW, oczywiście po wcześniejszych ustaleniach z Enea – proponował radnym zastępca burmistrza gminy Sieraków, Arkadiusz Świderski. Wyjaśnił, że w przypadku trzeciego wariantu konieczne jest porozumienie z firmą Enea, która odda gminie majątek na co najmniej 10 lat. Mowa o oprawach, które mają podlegać modernizacji.

Jakie są powody, dla których warto zdecydować się na wymianę opraw?

– Zakładając pożyczkę z umorzeniem z Funduszu to w skali 10 lat uzyskamy około 800 tysięcy złotych oszczędności. Opłaty za oświetlenie przy pozostaniu przy obecnych, w większości starych oprawach sodowych to ponad 4 miliony złotych. Natomiast przez 10 lat obsługi opraw ledowych rachunek zamknie się kwotą ok. 3,5 miliona złotych. Ponadto projekt zakłada drogie oprawy, które mają tańsze, ale równie dobre zamienniki. To daje oszczędność około 300 tysięcy złotych – wylicza Arkadiusz Świderski. Podkreślić należy, że spłata zarówno pożyczki z WFOŚiGW jak i kredytu kupieckiego ma odbywać się z oszczędności na energii elektrycznej niezbędnej na oświetlenie. Oszczędność mocy szacowana jest na ok. 55% w porównaniu z obecnym stanem. Natomiast od 2025 roku mniejsze rachunki i spłacona pożyczka pozwolą na realną korzyść w budżecie gminnym. Wskazuje także na korzyść funkcjonalną, czyli zwiększenie liczby lamp ulicznych. Obecnie w gminie Sieraków mamy 892 oprawy. Po modernizacji punktów świetlnych przewidziano ok. 1100. Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ tego typu opraw na środowisko naturalne oraz kwestię promocji Ostoi Ciemnego Nieba.
W tegorocznym budżecie gminy radni przeznaczyli 50 tysięcy złotych na przygotowanie się do inwestycji, która zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym miała zostać wykonana w 2019 roku. Gmina założyła wówczas wydatek rzędu 1,7 miliona zł na modernizację.

Obecnie 15 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Gmina zleci to firmie Enea.

Pogoda na najbliższe dni:

Źródło: TVN Meteo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto