Powiat międzychodzki. Kontrolowali ciężarówki przewożące odpady

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Problem z nielegalnymi odpadami i ich „utylizacją” w miejscach do tego zdecydowanie nieprzeznaczonych występuje na naszym terenie od dawna. Informowaliśmy zresztą o działaniach służb na naszym terenie, ale i w sąsiednich powiatach – szamotulskim, czy nowotomyskim.

Przypomnijmy – w marcu 2019 roku ktoś porzucił trzy naczepy wzdłuż drogi krajowej nr 24. Jedna znajdowała się na wysokości miejscowości Mnichy w gminie Międzychód, pozostałe w okolicy Wierzbna i Nowej Niedrzwicy w województwie lubuskim. Wszystkie wypełnione były beczkami i pojemnikami, w których znajdowały się różnego pochodzenia chemikalia. Od mieszaniny lakierów i olejów mineralnych, po łatwopalny trimetylopropan.

- Na porzuconej przyczepie w Mnichach znajdują się odpady pochodzenia przemysłowego, w szczególności rozpuszczalniki stosowane w przemyśle farbiarskim, węglan wapnia, a także zużyte oleje mineralne. Substancje te kwalifikuje się jako odpady niebezpieczne. Na dzień 8 marca nie stwierdzono zagrożenia dla przedostania się tych odpadów do środowiska, stąd możliwe było odholowanie przyczepy i pozostawienie jej do dyspozycji organów ścigania – informowała nas wówczas Małgorzata Koziarska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Tira wypełnionego chemikaliami pozostawiono też kilka tygodni temu przy cmentarzu w Kaźmierzu, w powiecie szamotulskim, a na początku sierpnia zarówno w powiecie szamotulskim, jaki w Opalenicy w powiecie nowotomyskim ujawniono chemikalia w beczkach i mauserach składowane zarówno na posesjach, jak i właśnie w naczepach tirów. Niestety coraz częściej zdarza się, że niechciane odpady są właśnie w taki sposób „utylizowane” – poprzez ich porzucenie. Zresztą głośnym echem odbiło się też pozostawienie przez do dziś nieustalonego sprawcę mauserów z chemikaliami w lasach m.in. W Nadleśnictwie Bolewice – na pograniczu naszego oraz nowotomyskiego powiatu.

W związku z faktem, że śledczy odnotowują coraz więcej zdarzeń związanych z chemikaliami, 8 września na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie przeprowadzone zostały działania " Stop nielegalnym odpadom"

- Międzychodzcy Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego, Służbą Celno- Skarbową oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska przeprowadzili kilkanaście kontroli samochodów ciężarowych przewożących odpady na drodze krajowej nr 24. Podczas działań ujawniono pojazd, którym nielegalnie przewożone były odpady. Sprawą już zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – wyjaśnił nam starsza sierżant Justyna Rybczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie.

Jak się okazało, kierowca pojazdu, który został złapany na przewożeniu odpadów, nie posiadał stosownych dokumentów uprawniających go do przewozu, który miał w naczepie.

Dodać należy, że akcja związana z kontrolami ciężarówek pod kątem przewożenia nielegalnych odpadów odbyła się w całej Polsce. Jak poinformowało biuro prasowe Inspekcji Transportu Drogowego, w sumie w całym kraju skontrolowano 535 ciężarówek, z czego 233 przewożące odpady. Prócz ITD w ogólnopolskiej akcji udział wzięła również Inspekcją Ochrony Środowiska, Polica, Straż Graniczna i Służba Celno-Skarbowa. W 9 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości związane bezpośrednio z przewozem odpadów. 33 skontrolowane pojazdy, ze względu na stwierdzone usterki stanu technicznego, nie powinny były wyjechać w trasę.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie