Kwilcz, Chrzypsko Wielkie. Prawie 2,2 mln zł dla dwóch gmin w powiecie międzychodzkim na budowę wodociągów i kanalizacji

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Gmina Kwilcz w ostatnich latach wyremontowała oczyszczalnię ścieków w Luboszu, a także zmodernizowała ujęcia wody w Kwilczu i Kurnatowicach.
Gmina Kwilcz w ostatnich latach wyremontowała oczyszczalnię ścieków w Luboszu, a także zmodernizowała ujęcia wody w Kwilczu i Kurnatowicach. Krzysztof Sobkowski
Udostępnij:
Gmina Kwilcz i Gmina Chrzypsko Wielkie – te dwa samorządy w powiecie międzychodzkim otrzymają rządowe pieniądze na inwestycje w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę oraz w zakresie kanalizacji. Gmina Kwilcz 1,2 mln zł. Chrzypsko Wielkie zaś blisko 1 mln zł.

Wydawać by się mogło, że budowa infrastruktury kanalizacyjnej, wodociągowej, czy budowa oczyszczalni ścieków to wynalazki XX wieku. Okazuje się jednak, że nie wszędzie w tym temacie jest tak kolorowo, jakby się chciało aby było. Wiele gmin w kraju ma w tej dziedzinie jeszcze ciągle dużo do nadrobienia. Wiele gmin posiada też konieczną infrastrukturę, ale jest ona już tak przestarzała, że wymaga po prostu modernizacji. A w gminnych budżetach pieniędzy na to po prostu brakuje. Według statystyk, tylko 40 proc. mieszkańców terenów wiejskich w Polsce ma wodociągi i kanalizację. W miastach wskaźnik ten wynosi 90 proc. Rząd ogłosił właśnie, że stworzony został program, który zakłada przeznaczenie 4 mld zł z budżetu państwa na takie działania.

Te 4 mld zł mają być podzielone na 1714 gmin w kraju. 1 mld zł przeznaczony będzie na przedsięwzięcia w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę, a 3 mld zł na projekty kanalizacyjne. Podział środków ma nastąpić automatycznie na postawie algorytmów m.in. dotyczących zamożności oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wskazane w ten sposób gminy, mogą przeznaczyć na inwestycje przyznane im pieniądze w latach 2021 – 2024.

Jak wynika z komunikatu MF, na realizację projektów w zakresie wodociągów i zaopatrzenia w wodę pieniądze otrzyma 910 gmin. W tym przypadku algorytm podziału 1 mld zł uwzględniał m.in. to, czy udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci wodociągowej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 90 proc., a także poziom zamożności danej gminy. Kwota środków przekazanych poszczególnym gminom na inwestycje wodociągowe nie może być mniejsza niż 300 tys. zł i większa niż 5,604 mln zł. Natomiast pieniądze na inwestycje z zakresu kanalizacji otrzyma 1528 gmin. Algorytm podziału 3 mld zł uwzględniał m.in. to, czy udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci kanalizacyjnej w ogólnej liczbie mieszkańców tej gminy jest mniejszy niż 60 proc., a także poziom zamożności danej gminy. Kwota środków przekazanych poszczególnym gminom może być mniejsza niż 0,9 mln zł i większa niż 5,186 mln zł.

Gmina Kwilcz i Gmina Chrzypsko Wielkie otrzymają pieniądze

Z naszych samorządów pieniądze dostaną dwie gminy: Kwilcz i Chrzypsko Wielkie. Ta pierwsza otrzyma 300 tys. zł na wodociągi i zaopatrzenie w wodę oraz 900 tys. zł na kanalizację. Gmina Chrzypsko Wielkie natomiast 996,7 tys. zł na kanalizację.

Warto dodać, że gmina Kwilcz w ostatnich latach wyremontowała oczyszczalnię ścieków w Luboszu, a także zmodernizowała ujęcia wody w Kwilczu i Kurnatowicach. Trwają też prace przy ujęciu wody w Luboszu. Na inwestycje czekają z kolei stacje uzdatniania wody w Mościejewie i Wituchowie. Gmina wybudowała też ostatnio kanalizację w Orzeszkowie. Na co teraz wyda otrzymane pieniądze?

- Jesteśmy zaskoczeni, ale oczywiście bardzo się cieszymy. Potrzeb jest wiele, więc musimy teraz przeanalizować na co te pieniądze wydamy – mówi wójt gminy Kwilcz, Stanisław Mannek.

Gmina Chrzypsko w ostatnich latach zainwestowała w budowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Buduje też kanalizację w Białczu. Co zrobi z dodatkowymi środkami?

- Nie liczyliśmy na te pieniądze, ale jesteśmy miło zaskoczeni. Mamy potrzeby w Chrzypsku Wielkim, czy w Charcicach. Musimy to przeanalizować – zaznacza wójt Chrzypska Wielkiego, Edmund Ziółek.

25 lat Domu Pomocy Społecznej w Łężeczkach i Dzień Seniora 2021.

Łężeczki. 25 lat Domu Pomocy Społecznej w Łężeczkach i Dzień...

Ponad 20 osób wzięło udział w tak zwanym czynie społecznym w Parku im. Łucjana Sobkowskiego w Międzychodzie (6.11.2021).

Międzychód. Ponad 20 osób wzięło udział w tak zwanym czynie ...

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie