Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W piątek doszło do kolejnych pożarów kominów. Strażacy ponownie apelują

Jakub Czekała
Jakub Czekała
KG PSP
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie po raz kolejny apeluje do mieszkańców o odpowiednie dbanie o urządzenia grzewcze podczas trwającego sezonu. Niestety co chwilę dochodzi do groźnych sytuacji. Tylko w piątek 16 grudnia strażacy wyjeżdżali do dwóch pożarów.

Około godziny 11 międzychodzcy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w Miłostowie, w gminie Kwilcz. Na miejsce skierowano zastępy z Międzychodu, Kwilcza, Lubosza, a także z Zębowa – w powiecie nowotomyskim. Na miejscu okazało się, że spore zadymienie spowodowane jest pożarem sadzy w przewodzie kominowym budynku. Strażacy zlikwidowali zagrożenie.

Jak się okazało, nie było to jedyne tego typu zdarzenie tego dnia, bo w godzinach wczesnowieczornych informacja o pożarze komina wpłynęła z Daleszynka. Do działań wyjechały te same jednostki co wcześniej, prócz druhów z powiatu nowotomyskiego. Podobnie, jak w pierwszym przypadku, także i tu po rozpoznaniu zagrożenia przystąpiono do jego likwidacji.

Niestety pożarów kominów, piwnic, kotłowni, czy całych budynków mieszkalnych i gospodarczych jest coraz więcej. Do większości z pożarów niestety doprowadzamy sami, niewłaściwie eksploatując urządzenia grzewcze.

Oficer prasowy KP PSP w Międzychodzie starszy kapitan Krzysztof Grześkowiak w imieniu wszystkich strażaków apeluje do mieszkańców, by ci pamiętali o obowiązkach spoczywających na właścicielach lub zarządcach każdego obiektu budowlanego:

• wykonywanie, co najmniej raz w roku okresowego sprawdzenia technicznego (przeglądu) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a sprawność techniczną przewodów potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje;

• w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych w okresach ich użytkowania:

• od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,

• od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węgiel kamienny, pellet i drewno) – co najmniej raz na 3 miesiące,

• od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. gaz ziemny i propan-butan) - co najmniej raz na 6 miesięcy;

• poddawanie co najmniej raz na 5 lat okresowemu badaniu instalacji elektrycznej
i piorunochronnej (odgromowej), a sprawność techniczną ww. instalacji potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

- Podkreślić należy, że niesprawna instalacja elektryczna/odgromowa bywa bardzo często przyczyną powstania pożaru, tak samo jak niesprawne technicznie przewody kominowe/wentylacyjne, które także spowodować mogą pojawienie się wysokiego stężenia tlenku węgla (którego nie widać, nie słychać i nie czuć!) - wyjaśnia strażak.

Jak dodaje, nie wywiązywanie się z wyżej przytoczonych obowiązków stanowi czynność zabronioną i może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Najważniejsze jednak, ze narażamy nasze mienie na zniszczenie, a także nasze zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto