Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wigilię doszło do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym. Jedna osoba poszkodowana [ZDJĘCIA]

Jakub Czekała
Jakub Czekała
Sześć zastępów strażaków z JRG Międzychód, OSP Międzychód, a także OSP Łowyń zostało w sobotę 24 grudnia po godzinie 10 zaalarmowane do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym w miejscowości Gorzycko Stare.

Jak powiedział nam oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Międzychodzie starszy kapitan Krzysztof Grześkowiak, w jednym z mieszkań doszło do pożaru na skutek niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. Pożar wybuchł przy kominku.

Na szczęście został szybko zauważony, a skuteczna akcja strażaków pozwoliła zminimalizować straty. Spaleniu uległy okolice komina, ponadto strażacy musieli wyciąć otwory w stropie, by dotrzeć do zarzewi ognia. Mieszkanie zostało czesiowo uszkodzone.

Ponadto właściciel lokalu został nieco podtruty dymem. Pierwszej pomocy udzielili mu strażacy, a następnie przekazali załodze pogotowia ratunkowego. Mężczyzna po przebadaniu pozostał jednak na miejscu zdarzenia. Działania już się zakończyły.

Po raz kolejny oficer prasowy KP PSP w Międzychodzie w imieniu wszystkich strażaków apeluje do mieszkańców, by ci pamiętali o obowiązkach spoczywających na właścicielach lub zarządcach każdego obiektu budowlanego:

• wykonywanie, co najmniej raz w roku okresowego sprawdzenia technicznego (przeglądu) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), a sprawność techniczną przewodów potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje;

• w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych
i spalinowych w okresach ich użytkowania:

• od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej,

• od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węgiel kamienny, pellet i drewno) – co najmniej raz na 3 miesiące,

• od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym (np. gaz ziemny i propan-butan) - co najmniej raz na 6 miesięcy;

• poddawanie co najmniej raz na 5 lat okresowemu badaniu instalacji elektrycznej
i piorunochronnej (odgromowej), a sprawność techniczną ww. instalacji potwierdzić protokołem sporządzonym przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

- Podkreślić należy, że niesprawna instalacja elektryczna/odgromowa bywa bardzo często przyczyną powstania pożaru, tak samo jak niesprawne technicznie przewody kominowe/wentylacyjne, które także spowodować mogą pojawienie się wysokiego stężenia tlenku węgla (którego nie widać, nie słychać i nie czuć!) - wyjaśnia strażak.

Jak dodaje, nie wywiązywanie się z wyżej przytoczonych obowiązków stanowi czynność zabronioną i może skutkować nałożeniem mandatu karnego. Najważniejsze jednak, ze narażamy nasze mienie na zniszczenie, a także nasze zdrowie i życie. Warto o tym pamiętać!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto